Decyzja Wójta Gminy Trzcianne z dnia 24.05.2021
Wójt Gminy Trzcianne
Wojska Polskiego 10
19 – 104 Trzcianne
Trzcianne, dnia 24 maja 2021 r.
GKOŚ.6220.4.2021
DECYZJA
Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, 85 ust. 2 pkt. 2 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 283 ze zm.), § 3 ust. 1 pkt. 54 lit. b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1839) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Inwestora PV-SUN Sp. z o.o, ul. Złota 7/18, 00-019 Warszawa w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 12 MW (z możliwością realizacji mniejszych instalacji fotowoltaicznych nie przekraczających łącznie mocy 12 MW), wraz z drogami dojazdowymi oraz przyłączem do krajowej sieci energetycznej i elementami infrastruktury technicznej, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania przedsięwzięcia w miejscowości Niewiarowo, zlokalizowanej na działkach 145/1 i 145/2, obręb Niewiarowo, gmina Trzcianne” Wójt Gminy Trzcianne
stwierdza
brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz realizację przedmiotowego przedsięwzięcia inwestycyjnego pn.: „Budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 12 MW (z możliwością realizacji mniejszych instalacji fotowoltaicznych nie przekraczających łącznie mocy 12 MW), wraz z drogami dojazdowymi oraz przyłączem do krajowej sieci energetycznej i elementami infrastruktury technicznej, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania przedsięwzięcia w miejscowości Niewiarowo, zlokalizowanej na działkach 145/1 i 145/2, obręb Niewiarowo, gmina Trzcianne”
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 31.03.2021 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 06.04.2021 r.) Inwestor PV-SUN Sp. z.o.o, ul. Złota 7/18, 00-019 Warszawa wystąpił o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego pn.: „Budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 12 MW (z możliwością realizacji mniejszych instalacji fotowoltaicznych nie przekraczających łącznie mocy 12 MW), wraz z drogami dojazdowymi oraz przyłączem do krajowej sieci energetycznej i elementami infrastruktury technicznej, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania przedsięwzięcia w miejscowości Niewiarowo, zlokalizowanej na działkach 145/1 i 145/2, obręb Niewiarowo, gmina Trzcianne”.
W dniu 14.04.2021 r. Wójt Gminy Trzcianne wszczął postępowanie w tej sprawie i wystąpił z pismami (znak: GKOŚ.6220.4.2021) do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mońkach oraz do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Białymstoku o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko ww. przedsięwzięcia.
Pismem WOOŚ.4220.160.2021.MR z dnia 20.04.2021 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku stwierdził, iż nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem nr NZ.7040.8.2021 z dnia 21.04.2021 r. (data wpływu 23.04.2021 r.) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach wyraził opinię, iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem nr BI.ZZŚ.2.4360.99.2021.UM z dnia 28.04.2021 r. (data wpływu 30.04.2021 r.) Dyrektor Zarządu Zlewni w Białymstoku również nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 283 ze zm.) przedmiotowa inwestycja kwalifikuje się do kategorii przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Planowane przedsięwzięcie obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy do 12 MW (z możliwością realizacji mniejszych instalacji fotowoltaicznych nie przekraczających łącznie mocy 12 MW), wraz z drogami dojazdowymi oraz przyłączem do krajowej sieci energetycznej i elementami infrastruktury technicznej, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania przedsięwzięcia na terenie działek 145/1 i 145/2 obręb Niewiarowo, gmina Trzcianne.
Na etapie realizacji inwestycji nastąpi zwiększenie poziomu hałasu i emisji zanieczyszczeń do powietrza, jednak oddziaływania te będą miały charakter krótkotrwały i przemijający i nie spowodują zmiany istniejącego stanu środowiska na tym terenie. W celu minimalizacji emisji hałasu prace budowlane prowadzone będą w porze dziennej w godzinach pomiędzy 600 a 2200, z wykorzystaniem maszyn spełniających wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń w zakresie emisji hałasu do środowiska (Dz.U. z 2005 r. nr 263, poz. 2202 ze zm). Okoliczni użytkownicy terenu będą poinformowani o planowanych pracach budowlanych i występujących okresowych uciążliwościach związanych z ich przeprowadzeniem.
Wytwarzane podczas realizacji przedsięwzięcia odpady komunalne i budowlane będą składowane w kontenerach, w miejscach do tego przeznaczonych, a następnie przekazywane specjalistycznym firmom posiadającym stosowne pozwolenia w zakresie gospodarki odpadami.
W czasie eksploatacji instalacji w celu ochrony środowiska gruntowo-wodnego Inwestor planuje zastosowanie tzw. transformatorów suchych bądź olejowych. W przypadku zastosowania transformatora olejowego w celu uniknięcia jego przedostania się do środowiska stacja transformatorowa zostanie wyposażona w szczelne misy olejowe, mogące pomieścić do 100 % oleju transformatorowego.
W trakcie eksploatacji inwestycji nie wystąpią ponadnormatywne oddziaływania akustyczne, negatywne oddziaływania na faunę, grunt oraz zdrowe i życie ludzkie. Panele fotowoltaiczne nie będą przykuwać wzroku, efekt lśnienia zostanie wyeliminowany poprzez zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej.
Podczas eksploatacji, zespół paneli będzie bezobsługowy, nie będzie wymagał budowy infrastruktury wodno – kanalizacyjnej czy zaplecza socjalnego. W trakcie funkcjonowania instalacji będą powstawały niewielkie odpady podczas prac konserwacyjnych, które będą segregowane i przekazywane odpowiednim firmom posiadającym stosowne zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami.
Budowa elektrowni fotowoltaicznych a także ich późniejsza eksploatacja nie wiążą się z wystąpieniem poważnej awarii czy katastrofy naturalnej bądź budowlanej. Na terenie inwestycji nie będą przetrzymywane żadne substancje żrące, wybuchowe czy toksyczne. Na przedmiotowej nieruchomości a także w obszarze planowanej inwestycji nie dojdzie do powstania skumulowanego oddziaływania na środowisko.
Obsługa i konserwacja farm fotowoltaicznych wymaga minimalnych nakładów, a w czasie produkcji energii elektrycznej nie powstają szkodliwe gazy cieplarniane.
Analiza materiału dowodowego pod kątem wymagań zawartych w art. 63 ust.1 pkt 2 ww. ustawy wykazała, iż realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w tym również przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Wnioskowane przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno–błotnych, na obszarach przylegających do jezior i obszarach wybrzeży, na obszarach górskich lub leśnych, ani w strefie ochronnej ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych. Przedsięwzięcie nie będzie również realizowane na obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne oraz na obszarach ochrony uzdrowiskowej. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach podlegających ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 56 ze zm.), w tym Obszarach Natura 2000. Na terenie działki nie znajdują się korytarze ekologiczne.
Biorąc pod uwagę usytuowanie, rodzaj i skalę przedsięwzięcia, jego realizacja i eksploatacja nie będzie stanowiła znacznej uciążliwości, zarówno w środowisku przyrodniczym jak również dla ludności. Planowane zamierzenie inwestycyjne będzie miało zasięg lokalny (brak transgranicznego oddziaływania) i krótkotrwały (związany z czasem budowy).
Po przeanalizowaniu całości zgromadzonego materiału w przedmiotowej sprawie oraz biorąc pod uwagę uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko uznano, że odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia jest uzasadnione.
W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji niniejszej decyzji.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku za pośrednictwem Wójta Gminy Trzcianne w terminie 14 dni od doręczenia.
Po wydaniu decyzji w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Z up. WÓJTA
Krzysztof Piotr Sulima
Zastępca Wójta
Załączniki do decyzji:
- Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia
Otrzymują:
- PV-SUN Sp. z o.o., ul. Złota 7/18, 00-019 Warszawa
- Strony postępowania poprzez obwieszczenie
- a/a
Wójt Gminy Trzcianne
Wojska Polskiego 10
19 – 104 Trzcianne
Załącznik nr 1 do decyzji
Nr GKOŚ.6220.4.2021
Z dnia 24.05.2021 r.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
Przedmiotowa inwestycja polegać będzie budowie instalacji fotowoltaicznej położonej poza formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 – 5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody lub otulinami form przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 – 3 tej ustawy pn. „Budowie instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy do 12 MW (z możliwością realizacji mniejszych instalacji fotowoltaicznych nie przekraczających łącznie mocy 12 MW), wraz z drogami dojazdowymi oraz przyłączem do krajowej sieci energetycznej i elementami infrastruktury technicznej, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania przedsięwzięcia w miejscowości Niewiarowo na terenie działek 145/1 i 145/2 obręb Niewiarowo, gmina Trzcianne”.
Elektrownia fotowoltaiczna składać się będzie z następujących elementów:
- Panele fotowoltaiczne,
- Stelaże,
- Linia kablowa energetyczno-światłowodowa,
- Transformatory,
- Inwertery,
- Ogrodzenie.
Planowana powierzchnia zabudowy instalacji fotowoltaicznej zajmie do 12 ha, z czego do ok 11 ha zajmą stelaże z panelami fotowoltaicznymi, a ok 1 ha zajmie ogrodzenie i utwardzenie powierzchni pod transformatory i drogę dojazdową. Teren, na którym realizowane będzie przedsięwzięcie nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, położony jest poza obszarami chronionymi przyrodniczo.
Nieruchomość, na której planowana jest budowa przedmiotowej inwestycji nie jest zabudowana. Obszar, na którym planuje się budowę farmy fotowoltaicznej obejmie grunty klasy RIVa, RIVb, RVI. Planowana inwestycja zlokalizowana jest w krajobrazie rolniczym. W bliskim sąsiedztwie znajdują się trasy linii elektroenergetycznych, do których planuje się przyłączenie elektrowni.
Inwestor planuje budowę utwardzonej drogi dojazdowej poprowadzonej od drogi gminnej, z którą nieruchomość graniczy aż pod obszar bezpośrednio zajęty pod przedmiotową inwestycję.
Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga zużycia wody i nie generuje powstawania ścieków, za wyjątkiem wód deszczowych, które będą spływały powierzchniowo z paneli do gruntu. W przypadku wystąpienia konieczności mycia paneli, inwestor użyje czystej wody pod ciśnieniem bez dodatku jakiejkolwiek substancji czyszczącej. Woda do mycia paneli fotowoltaicznych zostanie dostarczona na teren przedsięwzięcia w przeznaczonych do tego beczkowozach.
Działka, na której planowana jest inwestycja jest użytkowana rolniczo. Przewidywany czas eksploatacji inwestycji wynosi 25 lat. Po realizacji teren inwestycji może być nadal wykorzystywany rolniczo. Zużyte lub uszkodzone panele fotowoltaiczne zostaną poddane recyklingowi. Inwestor zobowiązuje się do przekazania ich specjalistycznym firmom posiadającym zezwolenie w zakresie gospodarki odpadami.
Przedmiotowa instalacja nie wytwarza dźwięków. Projektowane do zastosowania panele ogniw fotowoltaicznych nie będą wyposażone w wentylatory służące do chłodzenia konstrukcji ogniw, a tym samym nie będzie wytwarzania hałasu w czasie eksploatacji elektrowni. Planowane przedsięwzięcie w sposób szczególny i pozytywny przyczyni się do ochrony klimatu Ziemi w związku z ograniczeniem wytwarzania CO2.
Inwestycja znajduje się w zlewni jednolitej części wód podziemnych JCWPd o kodzie PLGW200052, której stan ilościowy i stan chemiczny określono jako dobry, niezagrożonej ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych. Celem środowiskowym dla JCWPd jest zapobieganie lub ograniczanie wprowadzania do nich zanieczyszczeń, zapobieganie pogorszeniu oraz poprawa ich stanu, ochrona i podejmowanie działań naprawczych, a także zapewnienie równowagi między poborem a zasilaniem tych wód.
Ponadto przedsięwzięcie położone jest w zlewni jednolitej części wód powierzchniowych dorzecza Wisły „Nereśl od źródeł Rumejki” o kodzie PLRW200017261889, której status określono jako silnie zmieniona część wód, stan oceniony został jako zły, a z oceny stanu wynika, iż nie jest ona zagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły ( Dz. U. z 2016, poz. 1911) celem środowiskowym dla ww. jednolitej części wód jest głównie osiągnięcie dobrego potencjału ekologicznego i dobrego stanu chemicznego.
Przedmiotowa instalacja fotowoltaiczna nie będzie powodowała dopływu zanieczyszczeń do wód podziemnych i powierzchniowych, zatem nie przyczyni się do zmian obecnego stanu ekologicznego ww. jednolitych części wód. Instalacje fotowoltaiczne w żaden sposób nie ingerują w gospodarkę wodną, gdyż eksploatacja nie jest związana z powstawaniem ścieków bytowych czy technologicznych, a do swojego funkcjonowania nie wymagają zużycia wody.
W trakcie prowadzenia prac budowlanych używany będzie sprawny sprzęt oraz maszyny budowlane, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do środowiska wodno-gruntowego.
Budowa farmy fotowoltaicznej nie wymaga robót gruntowych i wylewania fundamentów. Wykonania fundamentów mogą wymagać jedynie stacje transformatorowe będące elementem instalacji, zawierające wszelkie urządzenia elektryczne niezbędne do podłączenia elektrowni fotowoltaicznej. Inwestor planuje posadowić stację transformatorową na podsypce żwirowej zagłębionej w gruncie na ok. 40 cm bądź na płytach betonowych.
Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie będzie wiązała się z niwelacją gruntu ani przenoszeniem mas ziemnych. Inwestor przewiduje utwardzenie powierzchni na terenie działki przeznaczony pod inwestycję. Planowana jest budowa utwardzonej drogi dojazdowej, której szerokość nie przekroczy 4 m.
Z up. WÓJTA
Krzysztof Piotr Sulima
Zastępca Wójta
Metryka strony